Oblečení

Jak se správně obléci na zimní sporty a aktivity? Používat vrsty funkčního oblečení. Někdo se mylně domnívá, že funkční prádlo zajistí, že se nebudeme potit. Pot odebírá tělu tepelnou energii při přehřátí, čímž teplotu těla reguluje. Pocení se tedy rozhodně nevyhneme žádným oblečením. Opravdu nepříjemné ale je, když nás spocené bavlněné triko chladí dlouhou dobu ve chvíli, kdy už se dávno nepřehříváme. Funkční oblečení má za úkol zlepšit termoregulaci a zvýšit tepelný komfort, tím, že pot od pokožky řízeně odvádí. Některé materiály (merino vlna) hřejí i mokré.

1. vrstava odvádí pot a reguluje tělesnou teplotu

Musí přiléhat na tělo - volte tedy raději menší velikost. Pouze pokud tato vrstva přiléhá na pokožku tak může vytvářet příjemné mikroklima. Nezapomeňte, že tato vrstva patří i na nohy. Tenké materiály odvádí rychleji pot, ale méně zahřejí.

2. vrstva odvádí pot a tepelně izoluje

Tato vrstva tedy jednak odvádí vlhkost a druhak má za úkol udržet teplo, které naše tělo vyzařuje a vzbuzovat pocit, že nás zahřívá. Nejlepším izolantem je sám vzduch, který je ale třeba "zavřít". Čím více "zavřeného" vzduchu tato vrstva dokáže vytvořit, tím lépe bude tvořit izolační bariéru mezi tělem a okolím.

3. svrchní vrstva chrání proti vnějším vlivům počasí.

Musí být prodyšná, aby odváděla vlhkost. Zároveň musí chránit proti větru a dešti. Lepší pokud bude trochu volnější.

Voděodolnost: výška vodního sloupce v mm, kterou materiál nepropustí (čím větší, tím lepší)

Prodyšnost: odvod výparů v gramech na centimetr čtverečný za 24h (čím větší, tím lepší).

Řada oblečení v sobě kombinuje 2. a 3. funknčí vrstvu - například softschellová bunda (dvouvrstvý softshell - na vnitřní straně fleece)

Je to tedy velmi jednoduché, ale i přesto dělá opravdu hodně lidí při oblékání zásadní chyby. Systém nesmíte narušit! Pokud mezi vrsty vložíte bavlněné triko, tak celý řetězec odvodu vlhkosti narušíte. Triko "nasaje" pot a bude studit. Funknčních vrstev můžete v případě potřeby použít více (je lépší více tenkých vrstev, než jedna silná) = cibulový způsob oblékání.

Jak vybrat funkční prádlo?

Funkčních materiálů je celá řada. V základu by se daly rozdělit na přírodní a umělé. Jak už to tak bývá, tak se liší vlastnostmi (hmotnost, schopnost odvádět vlhkost, nasákavost, cena, termoizolační vlastnosti, mechanická odolnost, atd.). Čím vyšší gramáž, tím teplejší prádlo bude. V jednotlivých materiálech jsou značné rozdíly. Rozhodně softshellová bunda do 1000,- Kč, se nebude ani zdaleka blížit vlastnostem bundy za 5000,- Kč.

Nejvyužívanějším syntetickým materiálem je polyester (PES) a polypropylen (PP). Dle zpracování dostávají různé obchodní názvy.

Příroda "vyvinula" dva TOP termoizolační materiály a tím je peří a ovčí vlna. Peří velmi dobře drží velké množství vzduchu a je lehké. Vlákno vlny má v sobě vzduchové kapsy díky kterým dokáže velmi dobře hřát. Díky svým vlastnostem dokáže vlna hřát i mokrá. Dnes se převážně používá vlna z plemene ovcí Merino. Tato vlna je daleko jemnější a po vhodné úpravě má velmi dobré vlastnosti. Přírodní materiály z kterých se získávají (pochopitelně chemickou cestou) textilní vlákna jsou: bambus, eukaliptové dřevo, kokos atd.

Velká většina výrobků je "vícevláknová" - více druhů vláken. Výsledný produkt, tak těží z příznivých vlastností všech druhů vláken.

Každý výrobce si bude chválit to své. A každému uživateli bude vyhovovat něco jiného. Přírodní materiály oproti umělým po spocení nezapáchají. Některá "umělá" trika jsou na "jeden" den a musí se vyprat. Lepší situace nastává, pokud je do vláken přidáváno stříbro. Pro mě jsou přírodní materiály příjemnější na nošení a zdají se mi teplejší, což je pro zimní aktivity zpravidla žádoucí. "Umělá" trika zase lépe odvádí vlhkost a rychleji schnou. Vyzkoušejte různé materiály a uvidíte, co bude vyhovovat Vám.

Facebook

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku a získejte další výhody!

 
Kontakt

Ing. Jiří Suchánek
Tel.: +420 607283261
info@sport-suchanek.cz

Kamenná prodejna

Masarykova 704, Železný Brod

 

 

Chci více informací