Lyžáky

Jak správně vybrat lyžařšké boty?

Na trhu je mnoho druhů a značek bot. Pomůžeme Vám s orientací v parametrech. Volba správné obuvi však zůstane na Vás, není nic horšího, než trávit den v nepohodlných, nebo velikých botách. Věnujte tedy výběru značnou pozornost. Boty Vám zaručují vedení lyží a do značné míry ovlivňují i Vaše pokroky. Zkoušejte vždy obě boty a dostatečnou dobu se v nich pohybujte (simulujte pohyb na lyžích). Každý má nohu různě širokou, jinak široký nárt atp., vyzkoušejte více modelů a značek. Každou botu posuzujte konkrétně až na noze, ne podle papírových parametrů. Pokud máte problémy se do boty dostat v teple, tak v zimě se do ní nedostanete vůbec. Opět si ujasněte, co od bot očekáváte. Pokud jste sportovní lyžař a chcete přesný přenos sil od nohy na lyže, tak volte boty velmi těsné. V ostřejší jízdě by Vám volnější bota neumožnila dostatečnou kontrolu nad vedením lyže.Bohužel ve většině případů platí pravidlo, že čím výkonnější bota, tím méně pohodlná je. U těsných bot se častěji mohou objevit různé problémy - brnění, křeče atp. Pokud jste rekreační lyžař, nebo upřednostňujete hlavně pohodlí, tak volte boty trošku větší. Čemuž jdou naproti i výrobci a boty rekreační jsou širší, měkčí a zkrátka pohodlnější.

Při lyžování na boty tlačíte daleko větší silou, než při nákleku v obchodě. Na sjezdovce jsou také úplně jiné teploty, než v obchodě (boty Vám ztuhnou). Zkoušejte boty v lyžařské ponožce. Pokud se Vám noha v botě nadměrně pohybuje již v obchodě, tak na lyžích Vám bude vyloženě "kloktat". Pokud jezdíte sportovně a boty Vám jsou v obchodě pohodlné, tak na sjezdovce ve sportovním tempu Vám budou nejspíše velké.

Velikost lyžařských bot se nejčastěji uvádí v systému MONDO (cm případně mm) = délka vnitřní vložky. Mondo 26,5 (cm = 265 mm) odpovídá přibližně velikosti EUR 41 a UK 7,5. Velikost Mondo zjistíte nejsnadněji tak, že si stoupnete na papír který položíte ke zdi o kterou se zapřete patou. Nohu obkreslíte a obrys změříte v nejdelším místě + připočtete 0 až 1,5cm (pro vyšší komfort více) a máte přibližnou velikost Mondo. Ideálně pokud bude bota co nejtěsnější a přitom Vám bude "sedět". Lidé ale díky například širšímu chodidlu, vyššímu nártu, nebo nějakým nárustkům často volí raději větší boty, ve kterých sice nemají takovou kontrolu při přenosu sil na lyže, ale v botech vydrží celý den. Nicméně k ideálu má tato voba daleko. Zkusili jste si v krámě boty např. Nordica o velikosti mondo 275 a seděly Vám perfektně, ale moc se Vám nelíbily? Sednete k počítači a objednáte například Lange ve velikosti 275. S největší pravděpodobností je bude vracet. Každý model je jiný a opravdu není jednoduché najít ty pravé.

Převodní tabulka velikostí bot EU/Mondo

Flexindex (orientační údaj) = přibližná tuhost boty (různé boty o stejné flexi mohou být rozdílně tuhé!). Čím vyšší číslo, tím je bota tužší. Sportovnější, nebo těžší lyžaři hledají tužší boty (flexe cca 100-120, ženy zpravidla do 100). Měkčí, levné boty se často nepravidelně deformují. Ke sportovním lyžím patří bota flexe alespoň 90, u těžších lyžařů více. Měkčí boty se při sportovní jízdě budou kroutit a nedokáží správně přenést síly z nohou na lyže. Nadruhou stranu pokud budete mít boty nadměrně tuhé, tak Vám nedovolí přenést a udržet těžiště vpředu, čímž nebudete mít lyže pod dostatečnou kontrolou. Flex index volte s ohledem na to, jakou silou do bot budete tlačit - lepší a těžší lyžaři tlačí do bot větší silou.

Dalším parametrem, který je třeba sledovat je šířka skeletu v mm. Sportovní boty bývají zpravidla užší, rekreační naopak širší. Bota o šířce 100 mm se považuje za úzkou. Nicméně i člověk s širší nohou může díky anatomickému tvarování, případně po menší úpravě boty bez problémů nazout.

Boty je třeba zkoušet a zkoušet. Obrňte se tedy trpělivostí a počítejte s časovou náročností při výběru.

Bootfiting - je dodatečná úprava bot. Kdy je každá bota přizpůsobena Vaší noze. Upravují se jak skelety, tak vložky. Případně se Vám mohou vložky a skelet udělat přímo na míru - např. Sidas, Strolzl. Za takové služby se platí celkem nemalé peníze a navíc je bootfiting řemeslo, které se musí opravdu umět. Proto si patrně u nás zatím nezískal masovější oblibu.

Zajímavé články o botách:

http://skimagazin.cz/serial-o-lyzacich-2-zkousime-lyzarske-boty.html

http://snow.cz/clanek/1227-jak-vybrat-lyzarske-boty-aneb-vse-co-byste-meli-vedet-o-prezkacich

Facebook

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku a získejte další výhody!

 
Kontakt

Ing. Jiří Suchánek
Tel.: +420 607283261
info@sport-suchanek.cz

Kamenná prodejna

Masarykova 704, Železný Brod

 

 

Chci více informací