JAK VYBRAT BĚŽKY
Stejně jako u sjezdových lyží je třeba si v první řadě uvědomit kde budu lyže používat (upravený terén, volný terén)? Jaký styl mám rád bruslení=skate, nebo běh=klasiku? Je třeba brát ohledy i na své zkušenosti, tělesné parametry a jak často budu lyže používat. Pokud si chcete běžecké lyžování užít, tak potřebujete kvalitní vybavení, které bude odpovídat Vašim tělesným parametrům a potřebám.
Jakou zvolit délku? Větší a těžsí lyžař potřebuje lyži delší a tužší, takové lyže jsou také vhodnější pro rychlejší jízdu. Delší lyže se také méně boří, na druhou stranu jsou hůře ovladatelné při sjezdu.
Jakou šířku běžecké lyže zvolit? Stejně jako u sjezdových lyží zde platí, že čím je lyže širší, tím je pomalejší na upravené trati a má lepší vlastnosti ve volném terénu. Sportovní lyže jsou v oblasti vázání široké 45mm a méně. Lyže mimo stopu mohou být široké i 70 mm.
Jaký je rozdíl mezi běžkami na klasiku a na bruslení? Velmi jednoduše řečeno, běžky na bruslení jsou tvrdší - neprošlápnete je tolik. Klasický způsob na takových běžkách je téměř vyloučen. Běžky Combi v sobě obě kategorie spojují, jsou tedy velmi univerzální. Na druhou stranu mají horší parametry v obou jízdních stylech, než běžky specializované.
Jakou tvrdost lyží? Tvrdost lyží volíme s ohledem na naší hmostnost a lyžařské dovednosti. Těžší, nebo zkušenější lyžaři volí lyže tvrdší.
Jaká je cena běžeckých lyží? Cena turistických lyží se pohybuje již od cca 1200,-, u sportovních lyží je to od cca 2000,- a u závodních od cca 4000,-. Samozřejmě ve všech kategoriích se můžete dostat o několik tisíc výše. Opět platí, že čím dražší lyže, tím kvalitnější je. Pokud na lyžích pouze "nechodíte", tak rozdíl v lyži za 1200,- a 4000,- skutečně poznáte. K ceně lyží je třeba připočítat cenu vázání cca od 700,-
Lyže je třeba vybírat hlavně s ohledem na Vaší hmotnost. Jedině pak budou správně fungovat!
NO WAX běžky
Běžky na klasický způsob, které se nemusí mazat stoupacím voskem.
Šupiny: Jedná se o skluznici, která není pod vázáním hladká, ale tvarově upravená do "šupin", které se při odrazu zaříznou do sněhu a zabrání proklouznutí (není tak třeba lyži mazat stoupacím voskem). Taková skluznice nejlépe funguje při teplotách kolem 0 (v novém sněhu a na zmrzlém podkladu moc NEFUNGUJE). Při sjezdu tyto lyže charakteristicky "šustí" a jedou pomaleji. Jedná se o nejdostupnější No Wax běžky, jejichž cena startuje kolem 1000,-. Takové lyže jsou vhodné spíše na občasné "chození" - turistiku. Jsou ale i lyže, které jsou 3x - 4x dražší a takové jsou již velmi odladěné a chválí si je i ambicioznější jezdci.
Peltonen nanogrip: Dražší a výkonější varianta. Vyšší modely mají nanogrip nanesen na 2/3 lyže. Nižší modely po celé délce. Jedná se o speciální syntetický přípravek, který se nanáší na skluznici již při výrobě lyží. Firma garatuje, že na skluznici vydrží min. 2000 km. Přípravek je současně skluzovým i stoupacím voskem. Oproti lyžím s hladkou skluznicí mají lyže o trochu horší skluz. Ale fungují dobře v širokém rozsahu sněhových podmínek. Pouze pokud je čerstvý sníh a teplota okolo 0, tak začne na skluznici vosk namrzat. Což jde vcelku snadno eliminovat specielním sprejem.
Skin (tulení pás): Dražší a výkonější vatianta. Pás je vložen do skluznice (nikoli na ní) v oblasti mazací komory (pod vázáním). Chlupy "koberce" jsou šikmo do směru jízdy. Při skluzu tedy nebrzdí a při odrazu se "zachytí". Pás vydrží kolem 1000 km a následně ho lze případně vyměnit. Lyže fungujídobře v širokém rozsahu sněhových podmínek. Pouze pokud je velmi mrazivo, tak na pásu může sníh namrzat. Tuto skutečnost lze ale vyřešit speciálním sprejem.
U No Wax běžek je velmi důležité si pohlídat správnou tvrdost (váhové zatížení). Pokud by byly běžky moc měkké, tak Vás budou z kopce brzdit. Lepší lyžaři volí tvrdší běžky, než by odpovídalo jejich váze.
Kategorie běžeckých lyží
Závodní běžky: lyže pro skutečné závodníky, nebo experty. Pokud nemáte zvládnutou techniku jízdy, tak si na nich nezalyžujete. Pokud jste zkušenými lyžaři, tak se Vám odmění perfektními jizdními vlasnostmi. Vhodné jsou pouze na upravené tratě. Můžete volit mezi lyžemi na klasiku (cca +25 cm k výšce postavy), nebo na bruslení (cca +10 cm k výšce postavy). Šířka lyže je kolem 44 mm, což je dělá velmi rychlými, ale méně stabilními.
Sportovní běžky: běžky pro zkušené lyžaře vhodné především do upravených stop. Zvládnou ale i menší výlet do volného terénu. Můžete volit lyže na klasický způsob (cca +25 cm k výšce postavy) , bruslení (cca +10 cm k výšce postavy), nebo lyže combi (cca +15 cm k výšce postavy) na nichž můžete styly střídat. Šířka lyže je kolem 46 mm. Jsou tvrdší a lehčí, než běžky turistické. Je tedy třeba mít techniku jízdy již nějakým způsobem zvládnutou.
Turistické běžky: jsou nejrozšířejnější kategorií. Šířka lyže kolem 52mm zaručuje stabilitu a dobré vlastnosti mimo upravenou trať, ale zároveň dovolí i jízdu ve stopě. Lyže jsou celkově měkčí. I za předpokladu, že nemáte uplně zvládnutou techniku jízdy, tak Vám lyže tak snadno neproklouznou. Oproti sportovním běžkám jsou ale pomalejší.
Backcountry běžky: jak název napovídá jedná se o lyže vhodné zejména mimo trať. Dělají se v různých šířkách širší. Pokud se budete pohybovat převážně v neupraveném terénu volte lyže o šířce větší, než 60 mm. Doporučená výška lyží +5 cm k výšce postavy.
Fitness běžky: ideální prostředí je okruh s minimem převýšení. Lyže mají často na skluznici protiskluzové šupiny, takže je nemusíte mazat. Výška se volí menší - do výška postavy. Nejde tolik o lyžařský styl, ale zlepšení kondice.
Jak vybrat hole na běžky?
Univerzální délka holí je přibližně mínus 20-30 cm k výšce postavy. Pro klasický způsob jsou kratší (po ramena) a na bruslení delší (k uším). Silový lyžař uplatní spíše delší hole. Čím dražší hole, tím kvalitnější (z lepších materiálů, komfortnější na užívaní). Mezi holemi za 500,- a 2500,- je opravdu značný rozdíl, ač se Vám to třeba v krámě zdát tolik nebude. Hole se liší materiálem - zpravidla: hliník, sklolaminát a karbon. V závisloti na použitém materiálu získají hole vlastnosti, které se liší: hmostností, tuhostí, živostností. Čím je hůl lehčí a tužší, tím lépe pro náš sportovní výkon. S ohledem na terén ve kterém se budeme pohybovat volíme talířek - pro volný terén je lepší talířek větší, který se tolik neboří. Dnes se dají také koupit hole, kde lze talířek velmi jednoduše a rychle "nastavovat" (zvětšovat).
Také můžeme volit hole s nastavitelnou výškou, kterou přizpůsobíme situaci a terénu. Dále se hole liší madlem a poutkem, což má především vliv na náš komfort, ale lepší madla a poutka mohou výraznou měrou přispět ke kvalitě "záběru". Poutka jsou buď pevná klasická, nebo se do ních můžeme navléct a stáhnout je kolem zápěstí. Hole pak po záběru můžeme z ruky pustit. LEKI TRIGGER Shark mají poutka "nacvakávcí", případně se dají koupit rukavice, které mají mezi palcem a ukazovákem malé "očko", díky kterému se do holí "nacvakneme".
Hole na běžky jsou oproti holím sjezdovým nepostradatelnou součástí výbavy. Pokud jezdíte častěji, tak si dopřejte nějaký vyšší model, určitě Vám cenový rozdíl dobře vynahradí.
Jak vybrat boty a vázání na běžky?
Stejně jako u sjezdových bot platí pravidlo, že sportovnější, ambicioznější jezdci volí boty těsnější, které jim umožní přesnější kontrolu nad lyžemi. Naopak turistický lyžař bude volit botu pohodlnou. Teprve až najdeme vhodné boty, které nám budou sedět, tak se poohlédneme po vázání. Je třeba dát pozor na to, aby boty a vázání byly kompatibilní.
Jaký typ bot zvolit? Adekvátní k běžkám. K bruslařským běžkám patří bruslařské boty atp. Záleží také na tom, jakou máme techniku a jak často na běžky vyrazíme. Pokud na lyžích zatím spíše "chodíme", tak nám budou stačit boty turistické (dají se koupit již kolem 1000,-; pokud si budeme chtít dopřát více komfortu, tak kolem 2000,-). Lepší boty mají podporu kotníku. K lyžím Combi patří boty, alespoň se základním stažením kotníku (cena kolem 2000,-; lepší mohou stát i přes 3000,-). Boty na bruslení (cena kolem 3000,-; závodní mohou stát i přes 6000,-) mají již poměrně "masivní" plastovou konstrukci, která kotník dostatečně zpevní. Na klasický způsob jsou lepší boty s měkčí podrážkou.
Jaké jsou mezi běžeckými botami rozdíly? Turistické boty jsou ("bačkůrky") orientované na pohodlí a řádně (dle ceny) zateplené. Sportovní boty vycházejí z bot závodních. Nejsou tolik zateplené a jsou orientované na co nejlepší výkon. V oblasti kotníku mají konstrukci pro jeho ochranu a dobře nohu fixují, ovládání lyže je tak daleko přesnější.
Jaké jsou typy běžeckého vázání? Hlavním představitelem typu NNN je firma Rottefella a SNS firma Salomon. Existuje ještě několik dalších typů, které již ale nejsou tak běžné, nebo ustupují. Typ vázání volíme s ohledem na typ bot!
POZOR na kompatibilitu bot a vázání SNS systému Pilot. Boty s tímto systémem mají o hrazdičku navíc, potřebujete k nim tedy i adekvátní Pilot vázání.